Na výber vhodného pozemku je potrebný dostatok času a najmä zvážiť veľa faktorov ako napr. vysnívaný typ domu, širšiu a užšiu lokalitu pozemku, napojenie na inžinierske siete, prístupová cesta a komunikácie, veľkosť, druh pozemku, regulatívy a obmedzenia výstavby, ktoré vyplývajú z územného plánu, územného rozhodnutia alebo zo stavebného povolenia, hydrogeologické a geologické podmienky, právne vzťahy, atď.
Každý pozemok vyžaduje iný prístup projektanta vzhľadom na voľbu projektu rodinného domu a jeho veľkosti, preto by sa pozemok a dom mali vyberať temer súčasne. Ak už ste majiteľom stavebného pozemku, musíte mu projekt objektu dokonale prispôsobiť. Čím je výmera pozemku menšia, tým by mal byť dom jednoduchší a menší. Priemerná plocha pre stavbu domu je okolo 600 až 800 m². Parcela od 1000 m² sa uplatní pri budovaní viacgeneračných rodinných domov s bohatým zázemím – s rekreačnými plochami, okrasnou záhradou, malou športovou plochou a pod. Je potrebné zvážiť aj vzájomné odstupy od susedných objektov (aj keď je možné stavať na hranici pozemku) a či vám plocha pozemku poskytne dostatočný priestor na relaxáciu a oddych.
Ideálnym pozemkom sa zvykne označovať taký, ktorý má tvar obdĺžnika s rozmerom kratšej hrany cca 20- 25 m. Optimálny pomer strán obdĺžnikového pôdorysu pozemku je pritom 2:3. Nie celkom vhodné sú parcely užšie ako 15 m, avšak s pomocou architekta sa aj na takejto parcele dá naprojektovať dom. Najpreferovanejšími svetovými stranami sú južná, juhozápadná až západná strana.
Pred kúpou pozemku sa určite oplatí veľmi pozorne porovnávať ceny ponúkaných pozemkov v danej lokalite, informovať sa na miestom, alebo obecnom úrade, atď. Cenu ovplyvňuje množstvo faktorov (zavedené inžinierske siete, existujúce objekty na pozemku, oplotenie, porast a pod.).
Pri výbere pozemku je dôležité napojenie na komunikácie a inžinierske siete (voda, elektrina, kanalizácia, plyn, telefón, káblový televízny rozvod a pod.). Ak sú inžinierske siete privedené k hranici pozemku, výrazne zvyšujú jeho cenu. Ich dodatočné privedenie až k pozemku bude finančne aj časovo náročné.
Z katastra nehnuteľností si treba zistiť vecné bremená (ťarchy) pozemku. Vyhnete sa tak nejasným vlastníckym vzťahom, nevyjasneným dedičstvám a pod. Vecným bremenom môžu byť aj siete, ktoré cez daný pozemok prechádzajú, a ich ochranné pásma, ktoré môžu ovplyvňovať aj možnosť umiestnenia trvalých stavieb. V prípadoch ochranných pásiem je nutné dodržať predpisy pre dané pásmo alebo pre prekrývanie pásiem (oblasti pamiatkovej starostlivosti, ochrany prírody, vodné plochy a toky, telekomunikácie, železnice a pod.)
Pri voľbe pozemku sa zaujímajte aj o hladinu spodnej vody a geologické podmienky podložia (únosnosť pôdy, možnosť zosuvov a pod.). Porozprávajte sa aj s majiteľmi susedných pozemkov, ktorí dom už stavali, aké majú skúsenosti. Tieto údaje vám môže poskytnúť geologický prieskum pomocou vrtov, prípadne ich môžete získať na príslušnom stavebnom úrade.